Rutynowe badania u lekarza medycyny pracy

Badania medycyny pracy można w zasadzie podzielić na dwie odrębne kategorie, które oczywiście bardzo mocno się w praktyce badania przenikają. Pierwsza z tych kategorii to badania bezpośrednio odnoszące się do samej pracy. Różne zawody są związane z pojawianiem się wielu chorób dla nich typowych i powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na niektóre przypadłości, przez co konieczne jest systematyczne prowadzenie badań pod ich kątem. Druga kwestia to badania ogólne, ponieważ medycyna pracy coraz bardziej ewoluuje w kierunku dbania nie tyle o zdrowego pracownika, co o osobę zdrową w pracy. Nie jest to bynajmniej tylko ładnie brzmiący slogan, a coraz ważniejsza zmiana podejścia do praktycznego wykonywania badań.

Kwestie związane ze stanowiskiem pracy

Oczywistym jest, że niektóre stanowiska pracy powodują ryzyko rozwijania się pewnych chorób. Osoby pracujące długo przed komputerem mają często problemy ze wzrokiem, osoby pracujące w pozycji siedzącej mają problemy z kręgosłupem, a osoby pracujące w środowiskach zapylonych zazwyczaj skarżą się na kłopoty z płucami. Profilaktyczne badanie rutynowe zawsze dostosowywane jest do tego typu kwestii szczegółowych i lekarz zarządzi odpowiednie badania związane ze stanowiskiem pracy, które jest zajmowane przez zgłaszającą się do niego osobę. Wszystko to jest oczywiście związane z odpowiednimi wytycznymi narzuconymi przez przepisy prawa i nie opiera się bynajmniej o widzimisię lekarza.

Badanie ogólne

Elementem każdego badania u lekarza medycyny pracy jest, a w zasadzie powinno być także badanie ogólne, które związane jest z szeroko rozumianymi grupami ryzyka, do jakich może należeć osoba zgłaszająca się do lekarza. Wśród takich badań zawsze są podstawowe badania ciśnienia krwi oraz poziomu glikozy we krwi, które pozwalają zdiagnozować rozwijające się choroby cywilizacyjne. Niekoniecznie muszą to być choroby związane bezpośrednio z rodzajem wykonywanej pracy, ale wszystkie są istotne długofalowo dla zdrowia pacjentów-pracowników i ich wykonywanie jest niezbędne.