Racjonalne planowanie ciąży

Każda kobieta chce, aby jej dziecko przyszło na świat w planowanym czasie. Pozwoli jej to dokładnie przygotować się do nowej roli nie tylko pod względem psychicznym, ale i fizycznym. Zobacz o czym warto pamiętać przy planowaniu ciąży i czego nie można ominąć.

Przygotowanie ciała jak i umysłu do nadejścia nowego członka rodziny jest bardzo ważne. To pierwsze pozwoli na prawidłowy rozwój płodu w macicy matki, natomiast psychika pozwoli na delikatne przejście ze strefy komfortu w nową rolę. Jakby nie patrzeć, taka decyzja jest dużą odpowiedzialnością i zamianą w życiu.

Zacznij od …

Starając się o dziecko trzeba przede wszystkim porzucić antykoncepcję doustną. Najlepiej na 3-4 miesiące przed prawidłowymi działaniami, aby gospodarka hormonalna mogła dojść do siebie. Nie można jednak zapomnieć o istotnych badaniach, ponieważ długotrwałe przyjmowanie tabletek czy to jedno- czy dwuskładnikowych może zmienić np. działanie tarczycy, a po odstawieniu niezbędna będzie wizyta u endokrynologa. Dlatego do najważniejszych badań zaliczymy:

  • morfologię krwi oraz OB.,
  • badania grupy krwi przyszłej mamy oraz ojca, aby wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny,
  • badania TSH (tarczyca) oraz glukozy na czczo,
  • cytologię, a także USG macicy, jajników, piersi,
  • komplet badań hormonalnych (w tym: prolaktyna, testosteron),
  • sprawdzenie przeciwciał różyczki i toksoplazmozy
  • badania w kierunku wykluczenia wirusa HIV oraz zapalenia wątroby typu B i C.

Warto też wyleczyć wszelkiego typu infekcje dróg moczowych czy pochwy, ponieważ leczenie antybiotykami w trakcie ciąży może być niebezpieczne dla płodu, a pozostawienie choroby, by się rozwijała może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Zmień styl życia na zdrowszy

Dużo kobiet tego właśnie się boi – zmiany stylu życia. Jednak zmiany nie wymagają restrykcyjnych zasad i żelaznych zakazów. Wystarczy, że przyszła mama postawi na zdrowy tryb – odpowiednio zbilansowana dieta, rzucenie wszelkich używek (w tym papierosy, alkohol czy narkotyki) oraz zadbanie o odrobinę ruchu.

Poza przygotowaniem ciała, trzeba się również przygotować psychicznie do nowej roli. Dlatego spełnianie siebie jak i swoich marzeń przed i w trakcie ciąży pozwoli na łagodną zmianę w funkcję „mamy”.