Ciąża w okolicach 40-stki – coraz częściej doceniana

Późne czy też nazywane „dojrzałym” macierzyństwo zbiera coraz to lepsze opinie wśród kobiet jak i samych lekarzy. Przyszłe mamy, mimo że dosyć długo czekają na pierwsze dziecko i wykorzystują niemal ostatnią chwilę w biologicznym zegarze, to bardzo cenią sobie taką decyzję. Zobacz, dlaczego warto postawić na ciążę w okolicach 40-stki.

Pierwszym i zdecydowanie najtrafniejszym argumentem, który przemawia na korzyść późnemu macierzyństwu jest dojrzałość kobiety – pod względem mentalnym i psychicznym. Jak powszechnie wiadomo, według biologii, najlepszym okresem na pierwsze dziecko jest wiek około 18-20 lat. Jednakże kobieta w tym czasie nie jest świadoma tego, z czym wiąże się macierzyństwo, często jeszcze myśli o spełnieniu zawodowym, studiach czy po prostu korzystaniu z życia.

Lepsze warunki dla mamy i dziecka

Decydując się na dziecko w wieku 40-stu lat, kobieta zwykle ukończyła już studia, posiada stabilną pracę oraz pewien standard życia – własne mieszkanie, ustabilizowaną sytuację materialną oraz najważniejsze.. partnera, z którym rzeczywiście chce mieć dziecko i mu ufa. Jak się okazuje, nie zawsze dobra materialne przemawiają za decydowaniem się na dziecko. Kobiety nadal większą wagę przykładają do sytuacji rodzinnej. Chcą mieć męża lub długoletniego partnera, z którym planują wspólną przyszłość w tym.. i córkę lub syna.

Większa świadomość

Lekarze również mają coś pozytywnego do powiedzenia o późnym macierzyństwie. W ich opinii, kobiety które ukończyły 40. rok życia cechują się większą powagą, odpowiedzialnością oraz planowaniem. Są niezwykle zdyscyplinowane i myślą racjonalniej niż młodsze koleżanki, ich życiowe doświadczenie pozwala im podejmować słuszne decyzje. Ponadto, słuchają się zaleceń lekarzy bez zbędnych dyskusji, wykonują wszystkie badania, które są zapisywane, a także stawiają na zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę, ponieważ chcą jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem.

Jednak należy też pamiętać, że decyzja o ciąży w tak późnym wieku wiąże się z zagrożeniami – chociażby ze strony samej płodności. Szanse na ciążę z każdym miesiącem maleją, ale i dziecko jest narażone na mutacje i choroby genetyczne. Dlatego do takiej decyzji należy podejść z głową.